Pokoj školáka má být zařízen podle určitých pravidel.
Tvrdí to školní psycholožka Michaela Artemiou, která to uvedla u příležitosti nového školního roku 2021/2022. Poukázala na to, že ačkoli se žáci vrátili do školních lavic, může se stát, že z důvodu pandemie nového koronaviru se ze tříd přesunou opět zpátky do dětských pokojů.
Artemiou uvádí, že při zařizování pokoje pro školou povinné dítě je nezbytné zohlednit socioekonomické možnosti a zázemí rodiny. „Je dobré, pokud při zařizování přihlížíme k vytvoření oddechové a pracovní zóny a prostoru pro hrové aktivity, ale zejména pro dítě, jeho zájmy a charakteristiky. Děti by měly mít pokoj rozdělený na učení a hraní,“ vysvětlila psycholožka. Podle ní pomůže i využití odkládacího prostoru k odložení školních věcí po skončení učení a hraček po ukončení her.
Děti mají jíst „duhu“! Co dělat, pokud jisté potraviny odmítnou?
Dětský pokoj by měl být světlý a neměl by zahrnovat rušivé elementy. „Je znám pozitivní vliv vhodně zvolených barev na psychiku, naše emocionální prožívání. Zejména modrá může působit uklidňujícím dojmem, zelená stimulovat soustředění a teplá oranžová zlepšovat náladu,“ vysvětlila psycholožka.
Mezi základní výbavu patří psací stůl a židle. „Za stolem sedí děti mnohdy i několik hodin denně a v mnoha případech trpí především jejich páteř. Rodiče by proto měli dbát na to, jak dítě sedí. Důležité je, aby se nad knihami nehrbilo, lokty mělo položené na stole, bylo nataženo s nohama pevně na zemi,“ upozornila ředitelka Centra zdravého sezení Kateřina Zaydlarová. V případě, že nedodržuje dítě tato pravidla, únava se může dostavit výrazně dříve. Podle psycholožky nesmí chybět pohodlná postel či místo pro hry, kterému pomůže dostatek úložného prostoru pro odkládání. Důležité je také osvětlení v pokoji školáka. Součástí pokoje školáka je často také počítač, který se stal za poslední rok pandemie nezbytnou pomůckou. „Vzdálenost tváře od počítače, konkrétně od monitoru, by měla být přibližně 45 centimetrů,“ uzavřela Artemií.