Rusko uhradilo platbu za zahraniční dluh denominovaný v dolarech v rublech

V prohlášení se uvádí, že ministerstvo bylo nuceno splatit 649,2 milionu USD (591,85 milionu eur) ze zahraničního dluhu v rublech poté, co příslušná banka odmítla provést platební pokyny.

„Korešpondenční zahraniční banka odmítla 4. dubna provést příkaz k zaplacení dluhu ze dvou dluhopisů,“ oznámilo ministerstvo, které v rámci splnění dluhových závazků Ruské federace bylo nuceno oslovit ruskou finanční instituci, aby provedla potřebné platby. Ministerstvo financí neupřesnilo, zda byla platba v rublech přijata.

Mnozí analytici tvrdí, že Rusko směřuje k bankrotu, ale Kreml to ve středu popřel. „Rusko má všechny potřebné zdroje na splácení svých dluhů,“ řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že případná platební neschopnost země by byla pouze umělá. „Pro skutečnou platební neschopnost neexistuje žádný důvod,“ prohlásil.

„Pro Rusko bude velmi obtížné vyhnout se platební neschopnosti,“ uvedl podle agentury AFP analytik Timothy Ash ze společnosti Blue Bay Asset. „Nedodržení platby je nedodržení platby. Trhy to tak vyhodnotí. Investoři nedostali zaplaceno. Budou si to pamatovat,“ dodal.

Spojené státy v pondělí (4. 4.) zastavily snahy Ruska o vyplacení držitelů svého státního dluhu z rezerv v amerických bankách. Tento krok má zvýšit tlak na Moskvu a odkrojit z jejích domácích dolarových rezerv.

Devizové rezervy ruské centrální banky v amerických finančních institucích jsou totiž v důsledku sankcí zmraženy. Ministerstvo financí USA však dosud případ od případu povolovalo ruské vládě použít tyto prostředky k uskutečnění kupónových plateb za státní dluh denominovaný v dolarech.

V pondělí, v den splatnosti největší platby, včetně splátky jistiny ve výši 552,4 milionu USD, ale americká vláda odřízla Moskvě přístup ke zmrazeným finančním prostředkům. Kromě toho mělo Rusko v pondělí vyplatit i kupón ve výši 84 milionů USD za státní dluhopis splatný v roce 2042.

To mělo přimět Moskvu učinit těžké rozhodnutí, zda použije dolary, k nimž má přístup, na platby svého dluhu, nebo pro jiné účely včetně podpory svého válečného úsilí, uvedl začátkem týdne mluvčí amerického ministerstva financí.

Ministerstvo financí USA zastavilo banku JPMorgan Chase, která dosud zpracovávala ruské platby jako korespondenční banka, uvedl zdroj obeznámený s touto záležitostí. Korespondenční banka zpracovává kupónové platby a posílá je platebnímu agentovi k distribuci mezi držitele dluhopisů v zámoří. Rusko má třicetidenní lhůtu pro provedení platby, dodal zdroj.

Pokud Rusko neuskuteční žádnou ze svých plateb za dluhopisy v rámci stanovených lhůt, nebo zaplatí-li v rublech v případě, kdy má uskutečnit platby v dolarech, eurech nebo jiné měně, bude to znamenat jeho selhání.

Ačkoli Rusko aktuálně nemá přístup k mezinárodním dluhopisovým trhům v důsledku sankcí Západu, nesplacení by mu omezilo přístup na tyto trhy iv budoucnosti, dokud nebudou jeho pohledávky vůči věřitelům zcela vyrovnané, a dokud se nevyřeší všechny právní případy vyplývající z nesplácení.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram