Partnerská dohoda je rámcem pro čerpání eurofondů za 13 miliard. eur

Jak dále uvedla po jednání vlády ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace SR Veronika Remišová (Za lidí), do cíle Konkurenceschopnější a inteligentnější Slovensko půjde 1,89 miliardy eur. „Budou směřovat na vědu, výzkum a inovace,“ upřesnila.

Největší investice podle ní půjdou na Zelenější Slovensko, tedy na priority spojené s klimatickou krizí, se zelenou transformací a hlavně s energetickou bezpečností a nezávislostí Slovenska. „Tam půjde až 4,2 miliardy eur,“ sdělila.

Podtrhla, že další velkou prioritou je Sociálnější a inkluzivnější Slovensko, tedy peníze pro školství, sociální zařízení, na zvládání demografické krize i na romskou problematiku.

Čtvrtou prioritou je podle Remišové infrastruktura. „Navzdory obrovským investicím, které měly předchozí vlády k dispozici, máme obrovské množství nedokončených projektů, ať jsou to železnice, nebo neexistující dálnice. Na propojenější Slovensko, čili na infrastrukturu půjdou dvě miliardy eur,“ informovala.

Novým cílem, který nebyl v předchozím programovém období, je podle jejích slov Fond pro spravedlivou transformaci. Je podle ní určen na oblasti, které čelí přechodu a potřebují se transformovat, například region horní Nitra, kde se léta těžilo uhlí s dopadem na zdraví lidí.

Poznamenala že Partnerská dohoda jako taková je krokem k největší reformě eurofondů za posledních 20 let. „Cílem této Partnerské dohody je dělat eurofondy jednodušší, lepší a rychlejší. Namísto šesti programů budeme mít jeden program. Namísto 33 různých byrokratických struktur, které řídily eurofondy, jich bude 11. Budeme mít jednotnou metodiku, namísto šesti programových příruček budeme mít jednu, a také jednu příručku pro veřejné zakázky,“ dodala Remišová.

Materiál Návrh Partnerské dohody SR na roky 2021 až 2027 byl podle Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace (MIRRI) SR předmětem řádného meziresortního připomínkového řízení od 24. února do 10. března 2022. 278 zásadních. Materiál byl předložen k jednání vlády s rozpory.

Exit mobile version