Dodávky plynu pro Maďarsko jsou založeny na bilaterální smlouvě s platebním závazkem vůči Gazpromu splatným v květnu. Budapešť momentálně pracuje na řešení této platby, uvedl dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
V odpovědi na otázku, zda by Maďarsko mohlo zaplatit v rublech za dovoz ruského plynu, Szijjártó novinářům řekl: „Náš první platební závazek je splatný koncem května. Technické řešení je na to, abychom mohli platit za plyn, který jsme spotřebovali, a technické detaily tohoto řešení se momentálně připravují,“ dodal bez dalších podrobností.
Rusko požádalo své zahraniční klienty z tzv. „nepřátelských“ zemí, aby mu platili za zemní plyn v rublech. Tento plán vyvolal ostrou kritiku ze strany Evropské unie (EU).
Maďarsko, které je silně závislé na dovozu ruského plynu a ropy, podepsalo loni s Moskvou novou dlouhodobou dohodu o dodávkách plynu. Maďarsko je jednou z mála členských zemí EU, které odmítly energetické sankce vůči Moskvě po ruské invazi na sousední Ukrajinu.
Premiér Viktor Orbán, jehož vláda již přes deset let udržuje úzké obchodní vztahy s Moskvou, se v nedělních (3. 4.) volbách udržel u moci již čtvrté volební období po sobě, částečně na základě slibu o zajištění bezpečných dodávek plynu pro maďarské domácnosti. Orbán odmítl sankce na ruskou ropu a plyn s tím, že by to zničilo ekonomiku.
Szijjártó ve středu poznamenal, že dodávky plynu pro Maďarsko jsou založeny na bilaterální smlouvě mezi divizí maďarského státního podniku MVM a Gazpromem a EU v této smlouvě „nehraje žádnou roli“.
„Pokud jde o záměr Evropské komise, že by měla existovat nějaká společná reakce zemí dovážejících ruský plyn, nemyslíme si, že je to nutné,“ řekl Szijjártó s tím, že členské státy bloku podepsaly individuální bilaterální smlouvy.
„A to, jak si každý upravuje své smlouvy, není naše věc, stejně jako nám nikdo nemá říkat do toho, jak si upravujeme naši vlastní smlouvu,“ uzavřel.
TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.