Flash analýza: Maloobchodníci vydělali loni meziročně až o 16,4 % více

Tržby v našem maloobchodě byly během loňského roku ovlivněny pandemií, která ale letos už ustoupila do pozadí. Podle nejaktuálnějších dat za únor 2022 se tržby našich maloobchodníků meziročně zvýšily až o 16,4 %. Maloobchodu se tak již podařilo překonat své předkrizové úrovně.
Na růst maloobchodních tržeb ale měl vliv i bazický efekt, protože tržby většiny prodejen byly před rokem ovlivněny druhou vlnou pandemie a s tím souvisejícími opatřeními.

Jak se vyvíjejí maloobchodní tržby v meziročním srovnání?
Za únor letošního roku se podařilo vydělat meziročně více až 8 z 9 oblastí maloobchodu. Ve většině odvětví přitom tržby rostly až dvouciferným tempem. Měl to na svědomí ústup pandemie a rušení protipandemických opatření a větší chuť našinců nakupovat.

Ve významné oblasti maloobchodu, kterou jsou specializové prodejny s obuví, oblečením, drogerií atd., tržby meziročně vzrostly až o zhruba 47 %. Následovaly prodejny se zbožím pro domácnost (nábytek, elektronika, hobymarkety…), kde tržby vzrostly o 43 % a prodejny zařízení pro informatiku a komunikaci, kde se tržby zvýšily o cca 42 %. Téměř 40% růst tržeb dosáhli i obchodníci se zbožím pro kulturu a rekreaci. Supermarkety a hypermarkety vydělaly o zhruba 9 % více než před rokem. Jediný meziroční pokles tržeb zaznamenaly eshopy, které vydělaly zhruba o desetinu méně než loni. Je to dáno hlavně zrušením protipandemických opatření a návratem lidí do klasických obchodů.

Jak se budou vyvíjet tržby v obchodě v dalších měsících?
Očekáváme, že iv následujících měsících budou tržby našich obchodníků růst. Postupně ale může dojít ke zpomalení tempa jejich růstu. Předpokládáme totiž, že spotřeba našich domácností bude letos růst jen mírným tempem a našinci budou k nákupům přistupovat opatřeně. Bude to mít na svědomí hlavně vysoká inflace, která bude během letošního roku (a nejvýrazněji během 1. pololetí 2022) ukrajovat nemalou část z našich příjmů.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram