Výzkum: Globální vládní dluh letos vzroste na rekordních 71 bilionů dolarů

Britský správce aktiv Janus Henderson ve svém druhém ročním indexu státního dluhu, zveřejněném ve středu, předpokládal 9,5procentní nárůst globálního vládního dluhu.
Za nárůst globálního vládního dluhu jsou především USA, Japonsko a Čína, ale očekává se, že velká většina zemí zvýší své půjčky.
Globální vládní dluh v roce 2021 vyskočil o 7,8 % na 65,4 bilionu dolarů, jelikož každá hodnocená země zaznamenala nárůst půjček, zatímco náklady na obsluhu dluhu klesly na rekordně minimum 1,01 bilionu dolarů, což je efektivní úroková sazba jen 1 ,6 %, uvádí zpráva.

Náklady na obsluhu dluhu však v roce 2022 výrazně vzrostou a vyšplhají se přibližně o 14,5 % při konstantní měnové bázi na 1,16 bilionu dolarů.
Spojené království pocítí nejprudší vliv v důsledku rostoucích úrokových sazeb a vlivu prudkého nárůstu inflace na značné množství dluhu Spojeného království vázaného na index, spolu s náklady spojenými s ukončením programu kvantitativního uvolňování Bank of England.

„Pandémie měla obrovský vliv na vládní půjčky – a její následky budou ještě nějakou dobu přetrvávat. Tragédie, která se odehrává na Ukrajině, také pravděpodobně přitiskne západní vlády, aby si půjčovaly více na financování zvýšených výdajů na obranu,“ řekla Bethany Payneová, portfoliová manažerka pro globální dluhopisy ve společnosti Janus Henderson. Německo již přislíbilo, že od ruské invaze na Ukrajinu navýší své výdaje na obranu na více než 2 % HDP v rámci prudkého politického posunu, spolu s vyčleněním 100 miliard eur do fondu pro své ozbrojené složky.

Očekává se, že nové státní půjčky dosáhnou v roce 2022 10,4 bilionu dolarů, což je téměř třetina nad průměrem před pandemií Covid-19, podle nejnovější globální zprávy o půjčkách od S&P Global Ratings zveřejněné v úterý.

„Očekáváme, že půjčky zůstanou na vysoké úrovni v důsledku vysokých potřeb prodlužování dluhu, jakož i problémů s normalizací fiskální politiky, které představuje pandemie, vysoká inflace a polarizované sociální a politické prostředí,“ řekla úvěrová analytička S&P Global Ratings Karen Vartapetová.

Očekává se, že globální makroekonomické důsledky probíhajícího konfliktu budou vyvíjet další tlak na zvyšování potřeb vládního financování, zatímco přísnější měnové podmínky zvýší náklady vládního financování, zdůraznila zpráva. To představuje další komplikace pro suverénní státy, které se dosud snažily znovu nastartovat růst a snížit závislost na financování v cizí měně a jejichž úroky již nyní nejsou zanedbatelné.

Ve vyspělých ekonomikách se očekává nárůst nákladů na půjčky, ale pravděpodobně zůstanou na úrovni, která vládám poskytne čas na konsolidaci rozpočtu, uvedla S&P, čímž vládám nabídla čas na konsolidaci rozpočtu a zaměření se na reformy stimulující růst.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram