Podnikatelé v cestovním ruchu nesouhlasí s vypínáním osvětlení

Podnikatelé ze Sdružení cestovního ruchu (ZCR) Vysoké Tatry nesouhlasí s vypínáním veřejného osvětlení v nočních hodinách. Město vyzvali k přehodnocení tohoto kroku a zároveň předložili možná řešení. \“Rozumíme potřebě snižovat náklady pro rostoucí ceny, vypínání světel v top destinaci na Slovensku, zejména v letní sezóně, však nevidíme jako nejšťastnější řešení,\“ uvedla ředitelka sdružení Lenka Rusnáková.

ZCR navrhlo městu navázat svícení na veřejnou dopravu, aby se zaměstnanci mohli dostat bezpečně z a do práce. Vypnout světla by se tak měla podle sdružení půl hodiny po posledním spoji tramvaje s příchodem do Starého Smokovce a zapnout 20 minut před prvním spojem z Tatranské Lomnice. \“Podle propočtů by se takto mohlo ušetřit 44 procent energie, pokud by se vypínala světla od 23. do čtvrté hodiny,\“ konkretizovala Rusnáková. Úsporu by také mohlo město řešit vypnutím každé druhé lampy, což je podle ní technicky možné, a to manuálním vypnutím pojistky na lampách. „Takovým vypnutím světel by se podle propočtů veřejně prospěšných služeb ušetřilo 50 procent energie. Aktuálně realizované vypínání světel ušetří 57 procent. Na některých místech by bylo možné vypnout i dvě ze tří lamp,“ zdůraznila Rusnáková.

Sdružení kromě toho město požádalo, aby dalo překontrolovat, kdy se světla v jednotlivých částech zapínají. Rusnáková upozornila na fakt, že například v Tatranské Lomnici se svítilo už krátce po 18. hodině, kdy je ještě vidět.

„Vysoké Tatry jsou místem, kde se lidé pohybují i ​​po setmění, v letní sezóně i dlouho do noci. Dlouhodobě se spolu s městem snažíme o vytvoření kulturního programu či oživit Tatry podniky. Vypnutí světla ve 22:30 odradí většinu návštěvníků od návštěvy gastrozařízení ve večerní době a může způsobit i to, že si raději zvolí jinou destinaci,“ upozornila na jeden z problémů Rusnáková. Dodala, že cestovní ruch zažil za poslední dva roky velmi náročné období a každý takový signál může způsobit další prohloubení nejistoty ze strany veřejnosti a vytváří negativní obraz Vysokých Tater u návštěvníků, podnikatelů či domácích. \“Každé takové rozhodnutí by mělo přijít po společné diskusi s aktéry cestovního ruchu, protože jsou nedílnou součástí regionu,\“ uzavírá Rusnáková.

Město o částečném vypínání osvětlení informovalo ještě koncem března. Důvodem byla úspora ve výši 50.000 eur ročně. Samospráva zároveň upozornila, že jde o dočasné řešení a plánuje inovaci veřejného osvětlení.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram