Německá centrální banka kritizovala tamní finanční instituce za příliš přísný výklad represivních opatření vůči Rusku za válku na Ukrajině. „Sem tam vidíme, že sankce se uplatňují až přehnaně,“ řekl ve středu pro finanční deník Handelsblatt člen představenstva Bundesbank Joachim Wuermeling.
Podle něj by finanční instituce například neměly vylučovat občany s ruským pozadím jen kvůli obavám z porušení sankcí. „Finanční instituce si musí dávat pozor, aby zachovaly smysl pro proporce a nikoho neúmyslně neznevýhodnily,“ prohlásil.
Pokud jde o budoucí finanční rizika, Wuermeling vyjádřil znepokojení nad hypotékami, které se v důsledku rostoucích cen staly pro banky rizikovějšími, přičemž kupující s sebou přinášejí stále méně vlastního kapitálu. Existuje tak nebezpečí nadměrného zadlužení kupujících.
Upozornil také, že i zvyšující se úrokové sazby představují hrozbu, protože banky slíbily zákazníkům fixní úrokové sazby na 10 let a více než polovinu všech úvěrů v Německu představují nekomerční hypotéky. „Takže uprostřed obratu v politice úrokových sazeb by banky měly ještě několik let v rozvahách úvěry s velmi nízkými úrokovými sazbami, ale za refinancování by už musely platit vyšší úroky.“
Centrální banka si proto vyhrazuje právo zavést dodatečná omezení a upravit kapitálové rezervy pro banky, pokud by finanční rizika nadále rostly, řekl Wuermeling.